TIM ZA PODRSKU ZORICI GAJIĆ

SRPSKI INFORMATIVNI ČASOPIS TABLOID O SLUČAJU ZORICE GAJIĆ

Picture
Slučaj Zorice Gajić i firme Leteks iz Leskovca pokazuje kako država ume da upropasti uspešnu privatizaciju, da pokupi investicije od nekoliko miliona evra, radnike otpusti, investitora uhapsi i svojim tajkunima pokloni vredno zemljišteZorica Gajić je preko tri decenije provela u Australiji. Kada je procenila da ima dovoljno poslovnog iskustva i novca kojima bi pomogla Srbiji, došla je i kupila jedno preduzeće.Zorica se prijavila na treću, poslednju aukciju (prethodne dve su bile neuspešne, jer nije bilo zainteresovanih kupaca) i 5.12.2006. sa Agencijom za privatizaciju zaključila ugovor o kupovini društvenog kapitala uloženog u Leteks.

Izvor: Tabloid br. 195                
http://www.ipetitions.com/petition/zoragajic/

                                       
                            (Za ceo tekst klikni na naslov)


 

Ekonom:east Media Group O RASKIDU UGOVORA SA ZORICOM GAJIĆ OD STRANE AGENCIJE ZA PRIVATIZACIJU .

Raskinut ugovor sa većinskim vlasnikom Letexa

Agencija za privatizaciju raskinula je juče kupoprodajni ugovor s većinskim vlasnikom tekstilne fabrike Letex iz Leskovca Zoricom Gajić iz Beograda, zbog neispunjavnja ugovornih obaveza.

EMportal
utorak, 15. april 2008.

U dopisu se naglašava da je ugovor raskinut pošto Gajićeva nije, ni posle naknadnih rokova, obezbedila kontinuitet proizvodnje i konstatuje da radnici nisu imali osnovne uslove za rad, kao ni zarade.

U Letexu je potvrđeno Beti da je Gajićeva dobila obaveštenje Agencije o raskidu ugovora.

"Obaveštenje je stiglo u momentu kada smo završili investiciona ulaganja i kada smo podneli zahtev za kredit kako bismo pokrenuli proizvodnju", kazao je jedan od čelnika fabrike, koji je zahtevao anonimnost.

On je rekao da je Gajićeva uložila oko šest miliona dinara u kupovinu mašina za odeljenja predionice, tkačnice i konfekcije
.

http://www.ipetitions.com/petition/zoragajic/

 Švajcarski informativni časopis Blic o slučaju Zore Gajić 

Picture
Zorica Gajić ostaje u pritvoru mesec dana Milica Ivanović | 02. 07. 2008.

LESKOVAC - Bivšoj vlasnici fabrike „Leteks“ u Leskovcu Zorici Gajić (51) određen je juče jednomesečni pritvor, a Krivično veće Opštinskog suda odlučiće da li će u pritvoru ostati i direktor tog tekstilnog giganta Stanimir Petrović (50), budući da je istražni sudija Novica Dimitrijević uložio prigovor na odluku tužioca, smatrajući da Petrović ne bi remetio istragu sa slobode. Njih dvoje terete su se da na nezakonit način uknjižili imovinu „Leteksa“ na ime Gajićeve posle obaveštenja da će biti raskinut kupoprodajni ugovor.

Gajićeva i Petrović su tokom petočasovnog saslušanja negirali krivična dela zloupotrebe službenog položaja i oštećenje poverioca, za šta ih tereti policija. Oni su, saznaje „Blic“ iz izvora bliskih istrazi, izrazili uvrenje da su sve radili po zakonu, te da je, navodno, Agencija za privatizaciju u tom periodu vršila kontrolu i da nije konstatovala nepravilnosti.

Prema saopštenju policije, Gajićeva i Petrović su posle obaveštenja Agencije da će ugovor biti raskinut, celokupnu imovinu DOO „Leteks“ preneli na preduzeće DOO „Leteks-promet“, koje nije funkcionisalo, a odatle ga uknjižili na njeno ime u Agenciju za privredne registre i upisali da je imovina vredna sedam miliona evra, 14 puta više od kuprodajne cene.

U „Leteksu“ smo juče zatekli prazne, ruinirane i opustošene hale bez mašina, zastupnika Akcijskog fonda inženjera Stanka Marjanovića i nekoliko radnika, koje, kažu, vest o hapšenju njihove bivše gazdarice nije iznenadila.

 - Znali smo da će kad-tad do ovoga doći jer je odlivanje imovine bilo očigledno. U početku nas je zavaravala pričom da će kupiti nove mašine, ali kada smo videli da je   đavo odneo šalu, obavestili smo Agenciju za privatizaciju i ona je pokrenula dalji postupak - priča predsednik sindikata „Nezavisnost“ Slobodan Mladenović, koga je zimus prebilo obezbeđenje Gajićeve kada je pokušao da s njom obavi razgovor o sindikalnim zahtevima.

Marjanović, koji se na toj dužnosti nalazi mesec dana, kaže da je Gajićeva već u prvoj privatizacionoj godini otuđila 29 odsto ukupne vrednosti kapitala „Leteksa“, umesto dozvoljenih 10 odsto.

- Prodala je deo pogona sa zemljištem „Crvene zvezde“, obejkat i postrojenja „Toplane“ i gotovo sve mašine koje je zatekla u „Leteksu“. Isčupani su ili posečeni električni i parni vodovi i sve prodato kao staro gvožđe - priča Marjanović.

Jedino što je Gajićeva, koja je fabriku kupila decembra 2006. godine, unela u „Leteks“ je dvadesetak novih i polovnih šivaćih mašina, stari bonsek za krojenje i polovni kotao za grejanje, koji nikada nije instaliran.

- Sve to vredi negde oko 70 hiljada evra - procenjuje tehnički direkotr Siniša Mitić.

Gajićeva se prema 280 preostalih rdanika, tvrde sindikalci, odnosila nehumano.

- Jedanaest meseci nam nije isplatila zarade. Nismo imali struju, a ni vodu. Terala nas je da bez rukavica i bez ikakve zaštite čistimo pogone i kolzete bez vode i režemo stare mašine. A 20 do 30 radnika je tri do četiri meseca besplatno radilo na adaptaciji njene kuće u centru Leskovca - opisuje situaciju Slobodan Mladenović, koji je od marta predvodio generalni štrajk u „Leteksu“.
 
http://www.ipetitions.com/petition/zoragajic/


e-novine.com   o slučaju Zorice Gajić .

Picture

Pravda za Zoricu Gajić .

 Na društvenoj mreži Fejsbuk ovih dana osvanula je grupa podrške bivšoj vlasnici fabrike "Leteks" u Leskovcu, Zorici Gajić. Pored slike Gajićeve u zagrljaju “čivave” u opisu ove grupe stoji ispisano velikim slovima: “Injustice in Serbia, cancelled privatization by politicians, jeoparadazing human rights, depriving of freedom by force” ...

Siniša Ilija Furtula, koji sebe naziva urednikom grupe, uz pomoć nekoliko članova, istakao je kako su ugrožena osnovna ljudska prava neadekvatnim ukazivanjem lekarske pomoći Zorici Gajić, što ima trajne posledice na psiho – fizičko zdravlje dotične, povezujući njeno hapšenje i boravak u pritvoru namernim zagorčavanjem života i otimačinom. "Interesi za dobrobit gospođe Gajić u ovoj grupi su povezani sa političarima koji ne žele napredak privrede u Srbiji ali i Srbije u svetu". U odeljku recent news dalje se navodi, uz popularnu i široku rasprostranjenu tezu sa ovih prostora, rečenica “patriota, povratnik nakon 30 godina”, čime je Zorića Gajić, inače i “humanista , novčano pomagajući manastire od Australije, poklanjala stanove ljudima koje je jednom videla u životu, a radnicima firme Leteks u Leskovcu, koji je poznat i kao srpski Mančester, davala je poklone, u vidu automobila, plaćala operacije radnicima”... U grupi se navodi da otimanje njene imovine, bez osnova i po pravosnažnoj sudskoj odluci na koju se Gajićeva žali ponižava ljudska prava i sudstvo Srbije.

Osnivač grupe Furtula, koji je i sam priznao da je darivan kolima, postavlja pitanja pravde, privlačenja investitora, poziva se na ljudska prava, brine o interesima srpske privrede, postavljajući pitanje da li pravosuđe treba da sudi po pravu i pravdi. U post skriptumu grupe stoji napomena kojom se ističe da je Zorica Gajić pre privatizacije Leteksa, otvorila domaću firmu Nina Fashion group D.O.O slične delatnosti, izvozeći garderobu proizvedenu u Srbiji. Tu firmu je Narodna banka Srbije (NBS) označila sa veliko NE, odnosno blokirala joj je račun zbog nelikvidnosti.

Ona je kako se dalje navodi zapošljavala male privrednike, "a privatizacijom Leteksa bi povećala kapacitete proizvodnje, a i izrađivala bi se tkanina u Srbiji”. “Da li je ovo pravedno”, postavlja pitanje Furtula.

U grupi koja broji oko petstotinak članova, izražava se duboko saosećanje, uz poruke “ustrajte u svojoj borbi protiv neprijatelja srpskog naroda, vaša zaslužena pobeda biće svetlost u tami privatizacije Srbije”, kao i to da “ne sme pasti pod snažni uticaj ustaško – šiptarske mafije” ili u modernom žanru lobija.

"Ovo sam napisao da bi bili svesni sa kakvim ste se zlikovcima upustili u borbu. Neka vam je Bog u pomoći", na debatnom zidu piše Petar. U slikama grupe koje je dodala izvesna Angie Burton, okačene su slike Leskovca, vatrometa, idilična slika zime i fotografija manastira ispod kojih je ubeležena Zorica Gajić.

Bivšoj vlasnici fabrike Leteks, određen je 1. jula 2008. godine jednomesečni pritvor. Zorica Gajić se zajedno sa direktorom tog tekstilnog giganta Stanimirom Petrovićem tereti da su na nezakonit način, uknjižili imovinu Leteksa. Prema saopštenju policije, Gajićeva i Petrović su posle obaveštenja Agencije za privatizaciju da će ugovor biti raskinut, celokupnu imovinu DOO Leteks preneli na preduzeće DOO Leteks-promet, koje nije funkcionisalo, i odatle ga uknjižili na njeno ime u Agenciju za privredne registre i upisali da je imovina vredna sedam miliona evra, što je 14 puta više od kuprodajne cene. Gajićeva i Petrović se terete i za prodaju delova Leteksa bez dozvole i znanja Agencije privatizaciju, kao i utaju poreza, jer su prilikom prodaje mašine, one okarakterisane kao staro grožđe, Od preko milion dinara dobiti, Gajićeva novac nije uplatila na račun firme, niti je dobit prijavila poreskoj službi.

Gajićeva je već kako se navodi u medijima u prvoj privatizacionoj godini otuđila 29 odsto ukupne vrednosti kapitala Leteksa, umesto dozvoljenih deset odsto, prodavši deo pogona sa zemljištem FK Crvene Zvezde objekat i postrojenje Toplane i gotovo sve mašine u Leteksu.

“Jedanaest meseci nam nije isplatila zarade. Nismo imali struju, a ni vodu. Terala nas je da bez rukavica i bez ikakve zaštite čistimo pogone i klozete bez vode i režemo stare mašine. A 20 do 30 radnika je tri do četiri meseca besplatno radilo na adaptaciji njene kuće u centru Leskovca” dočarao je medijima ambijent radne atmosfere i svoja iskustva jedan od zaposlenih, Slobodan Mladenović, koji je od marta predvodio generalni štrajk u Leteksu. Gajićeva je postala vlasnik 100 posto kapitala Leteksa decembra 2006. za 39 miliona dinara, raskinuvši kupoprodajni ugovor aprila 2008 godine, pošto nije uspela da pokrene proizvodnju. Agencija za privatizaciju se zainteresovala za slučaj (poslovanje) Leteksa posle višemesečnog štrajka 280 zaposlenih kojima Gajićeva nije isplatila 11 mesečnih zarada.

http://www.ipetitions.com/petition/zoragajic/



"ZABORAVLJENA" PLJAČKA.

Vlasnica beogradskog preduzeća "Vektrom M", gospođa Violeta Josifova, je pre par godina, tačnije 2005 godine doživela tragičnu sudbinu Zorice Gajić .

Njoj su raketa
ši i kriminalci iz  takozvane Agencije za privatizaciju, sasvim neosnovano "oduzeli" 70 posto kapitala, društvenog preduzeća "Župe" koje je kupila od agencije za privatizaciju, i u koje je uložila nekoliko miliona evra, da bi joj potom zaposleni u Agenciji za privatizaciju "oduzeti" kapital , predali svojim pulenima i partnerima iz takozv
anog Akcijskog fonda .

Ono sto je posebno zanimljivo u ovom slu
čaju je da je način i princip "oduzimanja" imovine gospođi Violeti Josifovoj, potpuno indentičan nač
inu na koji su oduzeli imovinu Zorici Gajić .

Dogodio se potpuno isti scenario,
što navodi na pomisao da se radi o planski smišljenoj pljački osoba koje kupuju društvena preduzeca u Srbiji, koja su i onako propala zahvaljujući lošem sistemu u kojem su poslovali kao i bivšim rukovodiocima
.

O
čigledno je došlo vreme da se oštećeni i opljačkani kupci društvenih preduzeća, u ovoj neuspešnoj "privatizaciji" društvenih preduzeća, udruže u jednu organizaciju i da pokrenu pitanje istrage rada osoblja zaposlenog u agenciji za privatizaciju i njihovoj desnoj ruci u projektu  organizovane i smišljene  pljačke kupaca društvenih preduzeća, koja deluje pod nazivom Akcijski fond i to od dana nastanka ove vladine organizacija
.

Drugim rečima oni bi tako udruženi u jednu organizaciju, trebali da organizovano  i složno zahtevaju da  Skupština Srbije izglasa zakon  kojim ce se moći obaviti nesmetana  revizija svih kupoprodajnih ugovara koje je ova vladina agencija obavila od dana njezinog nastanka, do današnjih dana .



Vi
še o tragičnom slučaju pljačke gospođe Violete Josifović, koja je neosnovanim poništavanjem ugovora o kupovini društvenog preduzeća Župa, od strane Agencije za privatizaciju , ostala oštećena za nekoliko miliona evra, u donjem tekstu :

Kupac Hemijske industrije Župa iz Kruševca, beogradska firma Vektra M, tužila je Agenciju za privatizaciju.

Tužba je podneta zbog jednostranog raskida kupoprodajnog ugovora, potvrdio je pravni zastupnik Vektre M Nemanja Jolović i dodao da vlasnik Violeta Josifova do donošenja pravosnažne presude po toj tužbi ima zakonska prava da raspolaže imovinom Župe.

"U sudskom postupku će biti dokazano da je vlasnica Župe fizički bila onemogućena da uđe u fabriku, pa nije mogla da ispuni ugovorene obaveze", naveo je Jolović.

Vektra M je u januaru prošle godine kupila 70 odsto kapitala Župe za 3,8 miliona evra i obavezala se da će u Župu uložiti 6,5 miliona evra kroz investicije i milion kroz socijalni program.

Oko 1.300 radnika Župe u martu je počelo štrajk zbog neisplaćenih zarada, a tri meseca kasnije Agencija za privatizaciju je raskinula ugovor s Vektrom M jer je kontrolom utvrđeno da kupac nije ispunio svoje obaveze.

Trgovinski sud u Beogradu je na zahtev Vekte M 11. jula doneo privremenu meru kojom je Agenciji zabranjeno da akcije u vlasništvu Vektre M prenese Akcijskom fondu.

Viši trgovinski sud je 25. jula potvrdio tu odluku, a radnici Župe su zbog toga najavili nove proteste.